Kuvendi “rrëzon” Metën, PS: Ajo zyrë duhet liruar urgjentisht

14:42 | 04/07/201914:420

 

Kuvendi rrëzoi sot një tjetër dekret të Presidentit Meta. Gjatë diskutimeve PS tha se shkarkimi i Metës është urgjencë, ndërsa opozita parlamentare e kushtëzon votën me ndryshimin e sistemit zgjedhor. Damian Gjiknuri tha se është gati që si presidenti të largohet nga komisioni, nëse kjo i shërben dialogut mes PS dhe PD-së.

Edhe në mungesë të kryeministrit, Ilir Meta ishte kryefjala e debateve parlamentare. Edhe pse të hënën kanë një seancë të posaçme për shkarkimin  e tij, socialistët shfrytëzuan një ligj të rikthyer në Kuvend nga presidenti për të treguar se s’ka tërheqje nga shkarkimi.

Numri dy i socialistëve, e sheh shkarkimin e Presidentit si një çmim që duhet paguar për të mbrojtur reformën në drejtësi.

Por opozita parlamentare e kushtëzon votën për shkarkimin e Presidentit me reformën zgjedhore.

Këto propozime e detyruan Damian Gjiknurin të dalë të podium për herë të parë për përgjimet dhe të bëjë ofertën e tij të ngjashme me presidentin.

Më të rinjtë nuk ngurrojnë për tu bashkuar në aksionin kundër Presidentit.

Pavarësisht bindjeve të partisë së tij, Gramoz Ruci nuk toleron mungesën e etikës.

Në fund, Kuvendi e rrëzoi dekretin e Metës që kërkonte rishqyrtimin e ligjit për përmbarimin gjyqësor privat./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono