Kush është spanjollja që i vuri zjarrin skenës së Eurovizionit?

schedule11:42 - 16 Maj, 2022

schedule 11:42 - 16 Maj, 2022

Chanel është këngëtarja që përfaqësoi Spanjën në Eurovision dhe siguroi vendin e tretë. Ajo është një artiste shumëplanëshe me një të kaluar por edhe një të ardhme të përcaktuar. Kënga e saj u shkrua fillimisht për Jennifer Lopez, por ishte fati i saj i destinuar.

Chanel Tnuk është vetëm një balerin, këngëtare dhe përfaqësuese e Spanjës në Eurovizion. Ajo është gjithashtu një aktore shumë e rëndësishme në teatër, siç raportohet nga shtypi spanjoll.

Ajo ka një karrierë të gjatë, me pjesëmarrje në produksione si Mamma Mia dhe Flashdance, ndërsa ka luajtur role në seriale të ndryshme kombëtare.

Chanel tashmë ka shkruar historinë e saj në momentet më të forta të Eurovizionit, duke fituar fansa besnikë. Është karakteristikë se kur “udhëtoi” në garë pas shpalljes si përfaqësuese, kishte 100 mijë ndjekës. Pas paraqitjes së saj në finale, performuesja mbresëlënëse pa ndjekësit e saj të arrijnë në 400 mijë.

Kush është Chanel?

Chanel Ternero është 31 vjeç dhe ka lindur në Havana, Kubë në vitin 1991, por ka jetuar në Spanjë që kur ishte katër vjeç. Ajo është dalluar si kërcimtare dhe si këngëtare, por edhe si aktore, duke u shfaqur në numra të ndryshëm muzikorë dhe në seriale.

Ka një gjatësi prej 1.61 metrash dhe peshon rreth 55 kg. Ajo u shfaq për herë të parë në skenë në moshën 16-vjeçare në vepra muzikore. Ajo ka marrë pjesë në produksione si “The Lion King”, “Mamma Mia!”, “Flashdance” apo “Bodyguard”.

Ajo ishte edhe në MTV Europe Music Awards, ku bëri koreografinë që shoqëroi performancën e Shakirës./abcnews.al