Kush është miliarderi për të cilin nuk kemi dëgjuar kurrë (por duhet ta njohim)

schedule21:34 - 15 Shtator, 2021

schedule 21:34 - 15 Shtator, 2021

Fluturimi i mbyllur nga 38-vjeçari Jared Isaacman me një “ekuipazh” prej tre “astronautësh amatorë” do të jetë përpjekja e parë e SpaceX për të orbituar qytetarët e zakonshëm në hapësirë.

Fluturimi është marrë përsipër, pas 6 muajsh stërvitje, nga një amator dhe bëhet fjalë për 38-vjeçari Isaacman.

Ai do të paguajë për të gjithë udhëtimin. Megjithatë nuk ka zbuluar koston, thjesht kushtoi më pak se 200 milionë dollarë. Ai gjithashtu është zotuar publikisht 200 milion dollarë për të mbështetur një spital për fëmijë dhe për të hulumtuar trajtimet e kancerit, me 100 milion dollarë që vijnë nga xhepi i tij.

Jared është një biznesmen i cili deri më tani ishte i panjohur për publikun e gjerë, megjithëse është një miliarder që shfaqet në të gjitha mediat kryesore.  Historia e tij është një nga ato që tashmë jo vetëm që mund të bëhet virale në mediat sociale, por gjithashtu të jetë frymëzim për të shkruar libra dhe filma.

Historia e Jared Isaacman:

Jared i vogël ishte një nga fëmijët që e konsideronin shkollën të mërzitshme. Nuk kishte asgjë për ta motivuar, ai shpesh e neglizhonte dhe ia kushtonte kohën kompjuterëve. Ata hapën një botë magjike para tij.

Në moshën 14 vjeç ai nisi të riparonte kompjutera dhe po ofronte shërbime teknike, fillimisht për miqtë dhe shumë shpejt për njerëzit që sapo kishin dëgjuar për të voglin me aftësi të mëdha. Brenda dy vitesh, jo vetëm që ai kishte fituar një “klientelë”, por ai gjithashtu mori një propozim për punësim me kohë të plotë nga një prej klientëve të tyre. Kështu në moshën 16 vjeç ai la shkollën e mesme dhe filloi të punojë. Në një moshë më të madhe, ai kaloi provimet GED, të cilat janë ekuivalente me një diplomë të shkollës së mesme, me qëllim që të ndalonte ankesat e prindërve, por edhe të kishte mundësi për studime universitare. Disa vjet më vonë ai vendosi që nuk ishte i kënaqur vetëm me të qenit punonjës, por donte të merrte hapat e tij në biznes, shkruan abcnews.al

Në 2005, në moshën 22 vjeç, ai themeloi kompaninë e përpunimit të pagesave të Kartës së Bankës së Bashkuar, e cila më vonë u quajt Harbortouch. Nga pozicioni i CEO ai e çoi kompaninë në rritje dhe fitime të vazhdueshme. Në dekadën e parë të jetës së saj, kompania kishte përpunuar pagesa prej 11 miliardë dollarë në vit nga 60,000 përdorues, duke gjeneruar një xhiro prej 300 milionë dollarësh. Deri në vitin 2020 ajo u quajt Shif4Payments dhe po përpunonte 200 miliardë dollarë në vit në pagesa.

Por dashuria e tij e madhe ishte diku tjetër: në eterë. Ai filloi trajnimin e pilotëve në 2004 dhe vetëm pesë vjet më vonë, në 2009 ai theu një rekord mbresëlënës botëror.  Ai fluturoi nëpër botë me një avion të lehtë në 61 orë, 51 minuta dhe 15 sekonda, duke thyer rekordin e mëparshëm të mbajtur nga një britanik në 1991 me 21 orë. Ishte një mision që ai ndërmori për bamirësi, duke mbledhur para për organizatën Make A Wish.

Në vitin 2012 ai bashkë-themeloi Draken International, një kompani që trajnon pilotët për Forcat Ajrore dhe menaxhon një nga flotat më të mëdha të avionëve luftarakë privatë. Sot ai është piloti i fluturimit të parë privat, të vërtetë në hapësirë. l.k/abcnews.al