Kush është ambasadori i ri amerikan në Kosovë, do të zëvendësojë Kosnett

schedule11:51 - 17 Shtator, 2021

schedule 11:51 - 17 Shtator, 2021

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden,  ka nominuar për ambasador të SHBA-së në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, i cili pritet ta pasojë ambasadorin aktual, Philip Kosnett pasi konfirmimit nga Senati amerikan.

Hovenier është një diplomat karriere i shërbimit të jashtëm amerikan që ka qenë pjesë e stafit të të Dërguarit të Posaçëm të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës.

Hovenier aktualisht është zëvëndësshef i misionit të Ambasadës së SHBA-së në Ankara të Turqisë. Ai gjithashtu ka shërbyer edhe në ambasadën e SHBA-së në Berlin si dhe në misionet e SHBA-së në Kroaci, Greqi, Panama, Paraguai dhe Peru, shkruan Express.

Në Uashington ai ka kryer detyrën e Drejtorit për Çështjet të Evropës Qendrore dhe Juglindore në Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe në Byronë e Departamentit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike me përgjegjësi për NATO-n dhe Çështjet e Evropës Qendrore.

Ambasadori në largim Kosnett sot njoftoi se zëvendësi i tij, Nick Giacobbe, do të jetë i ngarkuar me punë deri në ardhjen e ambasadorit të ri. Ai ka thënë se të qenurit ambasador i Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka qenë një “nder i madh”,

“Largohem i bindur në aftësinë e popullit të Kosovës për të ndërtuar një të ardhme më të mirë për të gjithë”, tha Kosnett përmes një postimi në Twitter. Mandati trevjçar i Kosnettit përfundon në fund të vitit.