Kush e rrëzoi nga froni? Jeff Bezos nuk është më njeriu i dytë më i pasur në botë

schedule18:38 - 19 Shtator, 2022

schedule 18:38 - 19 Shtator, 2022

Jeff Bezos ka humbur statusin e tij si personi i dytë më i pasur në botë, duke rënë në vendin e tretë.

Manjati indian i biznesit Gautam Adani u ngjit me shpejtësi në renditjen e Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Elon Musk, i cili është ende personi më i pasur në botë me 260 miliard dollarë pasuri, duhet të tregojë kujdes.

Adanit i janë dashur më pak se 10 muaj për të arritur në vendin e dytë, pasi e nisi vitin në vendin e 14-të.

Është hera e parë që një person nga Azia renditet kaq lart në listën e Bloomberg, e cila ka qenë prej kohësh e dominuar nga sipërmarrësit e teknologjisë.

Pasuria prej 146.9 miliardë dollarësh e Adanit, e lidhur kryesisht në zotërimet e konglomeratit të tij të gjerë Adani Group, ende është shumë pas 260 miliardë dollarëve të Musk.

Grupi operon një sërë biznesesh duke përfshirë portet dhe qymyrin që kanë lulëzuar vitet e fundit.

Aksionet e disa kompanive Adan janë rritur më shumë se 1000% që nga qershori 2020.

Aksionet e anijes së tij Adani Enterprises janë rritur më shumë se 115% në 2022.

Pasuria neto e Bezos ra në 145.8 miliardë dollarë, sipas Bloomberg, pasi aksionet e teknologjisë u goditën rëndë./Abcnews.al/