Kurti: Greqia t’i bashkohet vendeve që e kanë njohur Kosovën

schedule16:23 - 15 Prill, 2021

schedule 16:23 - 15 Prill, 2021

Teksa priti në një takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Republikës së Greqisë në Kosovë, Chryssoula Aliferi, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar që Greqia t’i shtohet bllokut të vendeve që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Nga ana tjetër  Aliferi e uroi Kurtin, për fitoren në zgjedhje dhe për stabilitetin që kjo fitore ka sjellë në vend”.

Ajo i solli kryeministrit Kurti letër falënderimin e kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, për urimin që i ka bërë atij me rastin e 200- vjetorit të revolucionit grek.

“Ai i vlerësoi lart marrëdhëniet me Greqinë dhe angazhimin e saj për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, siç ishte rasti me anëtarësimin në BERZH”, thuhet në njoftimin e bërë nga Zyra e Kryeministrit.

Më tej thuhet se “kryeministri Kurti kërkoi që të zgjerohet dhe të thellohet edhe më tej bashkëpunimi bilateral dhe që Greqia t’i bashkohet bllokut të vendeve që e kanë njohur Kosovën”.

“Znj. Aliferi e informoi kryeministrin Kurti për ftesën që Greqia i ka bërë ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla për të vizituar Greqinë. Duke folur për marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve, ajo potencoi faktin se javën që vjen virtualisht do të mbahet forumi i tretë ekonomik mes Greqisë dhe Kosovës”. E.L/abcnews.al/