Kukësi bën detyrën kundër Egnatias, 1 pikë pas Tiranës

schedule15:54 - 28 Nëntor, 2021

schedule 15:54 - 28 Nëntor, 2021

Kukësi dhe Egnatia zhvilluan mes tyre ndeshjen e javës së 10-të të superiores në stadiumin e Laçit, që u mbyll me shifrat 2-0, me gola të shënuar nga Edi Basha dhe Milunovic, që i japin kështu skuadrës së Kukësit 3 pikë të rëndësishme në garën për titullin kampion.

Në pjesën e parë të lojës skuadra e Kukësit më kërkuse e cila dëshironte golin e avantazhit, teksa pati edhe disa momente të pastra për shënim.

11′ verilindorët realizojnë golin e avantazhit me Edi Bashën, por kryesori Myrtja akordon goditje dënimi në sulm, pasi lojtari i Kukësit ka shkaktuar faull.

Edhe në minutën e 16 skuadra e Diego Longos i ofrohet përsëri golit, këtë herë me Milunovic që shikon sferën të  kalojë ngjitur me shtyllën pas një devijimi të topit.

Skuadra e Kukësit po kërkon me ngulm edhe golin e avantazhit dhe vetëm sulmon skuadrën e Gugash Maganit, e cila ia del të mbrojë portën e saj, nga sulmuesit e verilindorëve.

40′ I pafat përsëri Luka Milunovic, sulmuesi i Kukësit provon nga distanca, por goditja e tij ndalet nga traversa me portierin Puja që ishte i mposhtur në ato momente.

Minutat e tjera nuk prodhuan asnjë gol me skuadrat që shkojnë në dhomat e zhveshjes na barazim 0-0.

Pjesa e dytë do shikonte Kukësin këmbëngulës, dhe rezultati do zhbllokohej në minutën e  53.

Edi Basa shënon për Kukësin. Sulmuesi anësor kroat lëshon një goditje nga brenda zonës dhe thyen Bruno Pujën, që vetëm sa e prek topin, por pa i ndërruar udhë.

Egnatia provon por është shumë pak kundër verilindorëve që patën përsëri një rast të rrezukshëm në minutën e 69 të sifdës me Milunovic, që merr kundër përgjigjje nga portieri Puja që bën shpëtimtarin e skuadrës.

Kukësi ka arritur të shënoje edhe golin e dytë të sfidës me anë të Miluniovic i cili i shërbyer në minutën e 84 nga Shqiprim Taipi ka arritur të dërgojë topin në portën e Egnatias, duke vulosur edhe reazultatin final të sfidën 2-0.

Me këtë fitore skuadra verilindore është afruar me Tiranën me vetëm 1 pikë duke arritur të grumbullojë 20 pikë në 10 javë të luajtura, ndërsa Egnatia ngelet në 11 pikë në vendin e 8-të.  Renditja e skuadrave pas ndeshjes së sotme.

/f.a/abcnews.al