Kryeministri spanjoll rezulton pozitiv me koronavirus, anulon pjesëmarrjen në G20

schedule09:04 - 8 Shtator, 2023

schedule 09:04 - 8 Shtator, 2023

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka anuluar pjesëmarrjen e tij në samitin e G20 në Indi për shkak se është diagnostikuar me Covid-19, sipas një njoftimi të qeversë.

Kryeministri, i cili kishte rezultuar pozitiv me koronavirus në të kaluarën është mirë dhe do të vazhdojë të punojë në rezidencën e tij, thuhet në deklaratë.

Spanja do të përfaqësohet në G20 nga Ministri i Jashtëm Jose Manuel Albarez dhe Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Ekonomisë Nadia Calvino.

Samiti i G20 më 9 dhe 10 shtator është raundi tjetër i madh i negociatave për të ndërmarrë veprime mbi ngrohjen globale përpara konferencës së OKB-së për klimën në Emiratet e Bashkuara Arabe që fillon në nëntor.

/abcnews.al