Kroaci/ Përfshihet nga flakët depoja e plastikës, mbyllen shkollat për shkak të tymit toksik

schedule17:58 - 4 Tetor, 2023

schedule 17:58 - 4 Tetor, 2023

Një zjarr i madh shpërtheu në mëngjes në një depo plastike në qytetin lindor kroat të Osijekut, i cili më pas u përhap në një ndërtesë aty pranë ku ruhen kimikatet, duke shkaktuar tym toksik që mund të përbëjë një rrezik mjedisor pasi erërat e forta e çuan atë në jug, sipas autoriteteve lokale.

Autoritetet u kërkuan banorëve pranë periferisë së Osijekut, ku filloi zjarri, të qëndronin brenda me dritare të mbyllura pasi retë e dendura të tymit të zi mbuluan zonën. Shkollat ​​janë mbyllur dhe ka raporte të pakonfirmuara që tymi po shkon drejt Bosnjës në jug.

Ivan Anusic, guvernatori i rajonit Osijek-Baranja, akuzoi pronarët e magazinës, kompaninë Drava International, e cila prodhon plastikë, për neglizhencë dhe shkelje të ligjit.

“Fëmijët tanë nuk mund të shkojnë në shkollë, ky tym është kancerogjen”, tha Anusic për kanalin televiziv N1. “Po shkakton një fatkeqësi ekologjike që do të prekë të gjithë rajonin dhe disa vende fqinje gjithashtu,” shtoi ai.

Tre zjarrfikës janë lënduar në përpjekje për të shuar zjarrin që ka rënë pas mesnate në depon e Drava. Dragan Vulin, kreu i shërbimit të mbrojtjes civile të Osijekut, tha se zjarri mbetet jashtë kontrollit.

Anusic u shpreh se ky është zjarri i katërt në objektet e kompanisë Drava në dekadën e fundit.