Kreut të qendrës kineze për kontrollin e sëmundjeve i injektohet vaksina anti-Covid

schedule13:27 - 29 Korrik, 2020

schedule 13:27 - 29 Korrik, 2020

Një nga shkencëtarët kryesorë të Kinës është injektuar me një vaksinë eksperimentale të koronavirusit për të inkurajuar publikun që të ndjekin shembullin e tij kur të aprovohet një e tillë.

Gao Fu, kreu i Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nuk ka thënë kur apo si vendosi të ishte një kandidat për vaksinën, duke e lënë të paqartë nëse ishte injektuar si pjesë e një gjykimi njerëzor të aprovuar nga qeveria.

Kina po garon me kompanitë amerikane dhe britanike për një vaksinë që do të ndihmojë në përfundimin e pandemisë, një veprim që do të ishte edhe një triumf shkencor dhe politik.

Tetë nga afro dy duzina vaksina të mundshme të fazave të ndryshme të testimit njerëzor në të gjithë botën janë nga Kina. Gao nuk pranoi të tregonte me cilën nga vaksinat u injektua, duke thënë se nuk dëshironte të mbështeste asnjë kompani të veçantë.

“Unë do të zbuloj diçka të fshehtë: Unë jam injektuar me një nga vaksinat. Shpresoj se do të funksionojë”, tha ai.

Gao deklaroi  që e bëri injektimin për të krijuar besimin e publikut , veçanërisht në mes të një rreziku të mosbesimit në rritje që ka nxitur teoritë e komplotit dhe sulmet ndaj shkencëtarëve./abcnews.al