Kremlini: Raketat e SHBA nuk do të ndryshojnë situatën në fushën e betejës

schedule23:28 - 26 Shtator, 2023

schedule 23:28 - 26 Shtator, 2023

Furnizimi i SHBA me raketa me rreze të gjatë ATACMS dhe tanke Abrams në Ukrainë nuk do të ndryshojë situatën në fushën e betejës, ka thënë Kremlini.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov deklaroi gjithashtu se ushtria ruse po mësonte vazhdimisht të përshtatej me llojet e reja të armëve, shkruan Sky News.

Këtë javë, Volodymyr Zelenskyy tha se tanket e para Abrams të prodhuar nga Amerika ishin dorëzuar në Ukrainë.

Tanket do t’i shtohen arsenalit të Ukrainës ndërsa vendi përpiqet të rimarrë territorin e mbajtur nga Rusia në lindje./abcnews.al