Kosovë, përkujtohet 12-vjetori i vdekjes së Ibrahim Rugovës

schedule16:09 - 21 Janar, 2018

schedule 16:09 - 21 Janar, 2018

Në Kosovë janë zhvilluar nderime për 12-vjetorin e vdekjes së presidentit historik Ibrahim Rugova.

Është përkujtuar 12-vjetori i ndarjes nga jeta e presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Drejtuesit e shtetit dhe politikanë të ndryshëm kryen homazhe tek varri i tij në Velani. Presidenti

Hashim Thaçi nënvizoi se është një ditë e veçantë për Kosovën, ku përkujtohet puna e presidentit historik.

Ndërsa kryeministri Ramush Haradinaj nënvizoi se presidenti Rugova e bëri Kosovën të njohur në të gjithë botën.

Përveç nderimet tek varri i Rugovës, drejtuesit e shtetit dhe politikanë të ndryshëm kryen një vizitë edhe tek familja e presidentit historik. Ndërsa Lidhja Demokratike e Kosovës mbajti një akademi përkujtimore./abcnews.al