“Kosova pjesë e minishengenit?” Linda Karadaku: Komentet e Kurtit duket se ndezin dritën jeshile

schedule12:58 - 11 Shkurt, 2020

schedule 12:58 - 11 Shkurt, 2020

Gazetarja e ABC News, Linda Karadaku është shprehur se në këtë vizitë të zhvilluar nga kryeministri Albin Kurti në Tiranë, ajo që ka vënë re është lumturia që ka ndjerë Rama për rikuperimin e marrëdhëneve.

Ndër të tjera ngaq studio e abcneës.al, ajo ka theksuar se në fund të këtij takimi duket sikur ka një dritë jeshile se Kosova do të jetë pjesë e minishengenit Ballkanit.

Unë pata ndjesinë se Rama ishte i lumtur që më në fund po rikuperonte marrëdheniet personale me kryeministrin e Kosovës. Kryeministri Rama para se të bëheshin pyetjet e gazetareve, ai nuk përmendi fjalën Serbi dhe minishengen, që foli vetëm pasi u pyet. Nga ana tjetër Kurti foli për lejet e punës dhe të qëndrimit që janë pjesë e minishengenit, nuk e kam të qartë nëse Kosova do të jetë pjesë, por me atë që tha Kurti sot mendoj se është ndezur drita jeshile. Por unë mendoj se heqja e taksës është një hap më i fortë se pjesëmarrja e Kosovës në minishengen”, tha gazetarja.

Ndër të tjera gazetarja Karadaku ka komentuar dhe mbledhjen e dy qeverive që do të zhvillohet në Shkodër në fund të muajin mars, ku pritet që këshilli ndërministror të merret dhe me shqyrtimin dhe zbatimin e të gjithë marrëveshjeve.

Takimi i sotëm është shkrirje akujsh mes dy kryeministrave dhe Kurti sipas saj është shumë larg profilit të Ramush Haradinaj./abcnews.al