Koronavirusi, Rama: Shpërblim 1 mijë euro për mjekët dhe infermierët që do të përballen me koronavirusin

schedule16:14 - 10 Mars, 2020

schedule 16:14 - 10 Mars, 2020

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se do të japin shpërblim për të gjithë stafin mjekësor që është duke u përballur me situatën. Në mbledhjen e qeverisë për koronavirusin Rama bëri me dije se do ti japim shpërblim prej 1000 eurosh mjekëve dhe infermierëve për të gjithë punën e tyre.

Ndërkohë sanitarët dhe shoferët e autoambulancave do të kenë 500 euro plus gjatë COVID-19.

“Më vjen shumë mirë që të gjithë taks forcat e përshëndesin personelin mjekësor por fare vlere ka nëse ti i thua se këto janë vrasëse për ty. Personeli e ka treguar veten siç e treguan në tragjedinë e 26 nëntorit dhe vijojnë ta tregojnë sërish veten. I gjithë personeli mjekësor i angazhuar në sistemin dhe në luftën frontale me koronavirusin që nga autoambulancat që shkojnë për vendosjen e tamponëve. Stafit mjekësor do t’i japim shpërblim prej 1000 eurosh për të gjithë punën e tyre. I gjithë stafi duke filluar nga pastrueset kanë bërë një punë të jashtëzakonshme në të gjithë këtë betejë”, deklaroi kreu i qeverisë.

/abcnews.al