Koronavirusi, OBSH shpall emergjencë globale

21:16 | 30/01/202021:160

Organizata Botërore e Shëndetit këtë të premte ka shpallur gjendjen e  emergjencës globale për shpërthimin e koronavirusit në Kinë që tashmë ka shkaktuar 170 të vdekur. Ndërkohë numri i rasteve të konfirmuara është rritur me hapa të frikshëm duke arritur në 7,711.

Kreu i OBSH Tedros Adhanom Ghebreyesus  është shprehur se rritja e vazhdueshme e rasteve dhe dëshmitë e transmetimit nga njeriu te njeriu jashtë Kinës janë thellësisht shqetësuese.

Disa vende kanë evakuuar shtetasit e tyre nga Ëuhani – qyteti kinez në epiqendrën e shpërthimit. Linjat ajrore ndërkombëtare kanë pezulluar fluturimet direkte për në Kinë.

Ndërkohë numri i rasteve të reja të koronavirusit tani e tejkalon ato të epidemisë SARS 2002-03 që vrau 800 njerëz në të gjithë botën./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono