“Koronavirusi në botë”, OBSH: Përhapja shqetësuese, por jo pandemi

schedule15:01 - 26 February, 2020

schedule15:01 - 26 February, 2020

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus është shprehur se se rritja e papritur e numrit të të prekurve me koronavirus në Itali, Iran dhe Korenë e Jugut është“thellësisht shqetësuese”, por sipas tij situata është ende nën kontroll për të mos u shndërruar në pandemi.

Ghebreyesus këtë të mërkurë ka deklaruar se infeksione të lidhura me Iranin janë konfirmuar në Bahren, Irak, Kuvajt dhe Oman, ndërsa raste të lidhura me Italinë janë gjetur në Algjeri, Austri, Kroaci, Gjermani, Spanjë dhe Zvicër. Por për herë të parë të martën, numri i rasteve të reja të raportuar zyrtarisht jashtë Kinës që përfshin 37 vende arriti në 427, duke tejkaluar numrin e rasteve të reja të raportuara nga Pekini, gjithësej 411.

“Nuk duhet të jemi tejet të etur për të shpallur pandeminë pa një analizë të kujdesshme e kthjellët të fakteve”, tha kreu i OBSH-së. Ndërkohë me 30 janar OBSH-ja ka shpallur situatën e emergjencës botërore lidhur me shëndetin, niveli më i lartë i alarmit.

“Përdorimi i fjalës pandemi pa kujdes nuk sjell asnjë përfitim të prekshëm, por rrezikon në rritjen e frikës dhe stigmës së panevojshme e të pajustifikuar duke paralizuar sistemet. Mund të sinjalizojë gjithashtu se ne nuk jemi në gjëndje të parandalojmë përhapjen e virusit gjë që nuk është e vërtetë”, shtoi ai.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se një mision i kësaj organizate do të niset drejt Iranit këtë fundjavë./abcnews.al