Koronavirusi, anti trupat e komunizmit kinez dëbojnë tre gazetarë të “Wall Street Journal”

13:21 | 20/02/202013:210

Organizata Botërore e Shëndetësisë shfaq një optimizëm të lehtë për sa i përket situatës së koronavirusit, por gjithësesi masat për parandalimin janë ende në fuqi. Pas vdekjes së një të moshuari kinez në një spital në Paris, 45 rastet e tjera me koronavirus në territorin europian nuk janë shqetësuese. Ndërsa shtetasit kinezë të vendosur në karantinë në Francë, Gjermani, Itali dhe Belgjikë po rikthehen në vendin e tyre

Edhe ekspertët e Bashkimit Europian si Xhozef Jansa, i cili drejton seksionin e inteligjencës epidemologjike kontinentale, pohojnë se rreziqet për një përhapje të mëtejshme të koronavirusit në kontinent janë shumë të ulëta njësoj si dhe rreziqet e një përhapjeje të virusit.

Por përplasjet ndodhin në fushën e informacionit, mes lindjes dhe perëndimit. Pas titullit të “Wall Streeet Journal”: “Kina është i sëmuri i vërtetë i Azisë” qeveria e Pekinit dëboi gazetarët e medias amerikane të cilët sipas saj kanë kritikuar padrejtësisht menaxhimin e krizës, madje i cilësoi gazetarët racistë. Të tre gazetarët duhet të largohen nga vendi brenda pesë ditësh. Ishte që nga koha e Mao Ce Dun që nuk merreshin masa të tilla.

Ndërkohë në Kinë ka më shumë të shëruar se sa raste të reja me të prekur nga virusi. Pra epidemia e koronavirusit është stabilizuar. Kjo është hera e parë që nga fillimi i krizës shëndetësore që ndodh një gjë e tillë. Por situata vijon të jetë e rëndë në Wuhan ku ka 50 mijë persona të prekur ndërsa viktimat janë mbi 2 mijë në të gjithë vendin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono