Korea e Veriut, shefi i Inteligjencës kundër pretendimeve të Trump

schedule23:43 - 29 Janar, 2019

schedule 23:43 - 29 Janar, 2019

Pritshmëritë e presidentit Donald Trump nga takimi i dytë me liderin koreano-verior Kim Jong Un janë zbehur nga një raport i inteligjencës kombëtare, që thotë se vendi aziatik nuk do të heqë kurrë dorë nga armatimi bërthamor.

Korea e Veriut nuk ka gjasa të heqë dorë nga i gjithë arsenali i saj bërthamor dhe e ka vazhduar aktivitetin e pasurimit pavarësisht zotimeve për asgjësimin e tij. Deklarata është bërë nga shefi i Inteligjencës Kombëtare amerikane, Den Kots dhe bie ndesh me pretendimet e presidentit Donald Trump për progres në marrëdhëniet me Penianin. Sinjalizimet e zyrtarit të lartë, të bëra gjatë një raportimi në Senat, vijnë pak javë përpara takimit të dytë mes Trump dhe liderit koreano-verior Kim Jong un, nga i cili presidenti amerikan shpreson të shënojë një arritje në politikën e jashtme. Por raporti i publikuar nga Kots vë në dukje se pavarësisht se Peniani nuk ka kryer më teste raketash bërthamore, ai e ka çmontuar vetëm pjesërisht infrastrukturën e tij atomike dhe mund ta riaktivizojë atë në cdo moment.

“Ne besojme se Korea e Veriut nuk do të heqë dorë nga i gjithë armatimi i saj bërthamor dhe kapacitetet prodhuese, edhe pse po përpiqet të negociojë çarmatosjen e pjesshme për të përfituar koncesione nga Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar”, ka deklaruar Kots.

Shefi i inteligjencës ka shtuar se, të dhënat e paraqitura bazohen në vëzhgimet që u janë bërë disa aktiviteteve në vendin e izoluar aziatik, të cilat sugjerojnë të kundërtëtn e pritshmërive amerikane, pasi regjimi vendas e sheh armatimin bërthamor si një mjet për mbijetesë. /abcnews.al