Korçë, sot dita e tretë e bisedimeve Kotzias – Bushati

schedule10:31 - 21 Janar, 2018

schedule 10:31 - 21 Janar, 2018

Ka nisur sot paradite në Korçë, dita e tretë e bisedimeve mes ministrave të Jashtëm të Shqipërisë e Greqisë, Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias.
Në përfundim pritet të ketë një komunikim të dy ministrave me mediat, ndërsa sipas axhendës, Kotzias largohet në mesditë nga Korça.

Mbrëmë, në fund të takimit të ditës së dytë, ishte ministri ynë i jashtëm Bushati, ai që deklaroi për mediat se eshte bere progres i rendesishem ne diskutimet per ceshtjet e hapura mes dy vendeve, dhe se e sotmja është një ditë e rëndësishme për këto bisedime.

E gjithë ecuria e procesit të bisedimeve gjatë këtyre ditëve është mbajtur e fshehtë, por çështjet delikate midis dy vendeve, tashmë janë të njohura. Bëhet fjalë për ligjin e luftës, kufirin detar, varrezat e ushtarëve grekë dhe minoriteti grek në Shqipëri.

Dakordësia e këtij takimi treditor pritet të materializojë një takim të nivelit të lartë mes dy kryeministrave Rama e Cipras në muajin Prill, ku do nënshkruhen disa marrëveshje./abcnews.al