Konkurrencë ndaj Elon Musk, miliarderi kinez pritet të ndërtojë kompaninë e parë për satelitë

schedule13:50 - 4 Mars, 2020

schedule 13:50 - 4 Mars, 2020

Një miliarder kinez ka njoftuar se do të nisë projektin e parë të vendit për të ndërtuar një kompani për satelitë në mënyrë që të konkurojë me SpaceX nga Elon Musk

Li Shufu tha se satelitët e tij do t’i japin një avantazh në industrinë e makinave pa shofer dhe do të sigurojë sisteme më të sakta navigimi.

Li ka shtrirë perandorinë e tij përtej makinave duke eksploruar në hapjen e kompanive të tjera shkruan Internewscast

Geely ka investuar në ndërtimin e trenave supersonik duke përdorur teknologjinë e lartë. Duket se përpjekja për të shkuar në hapësirë është një tjetër ambicie personale e miliarderit./abcnews.al