Konkurrencë ndaj Elon Musk, miliarderi kinez pritet të ndërtojë kompaninë e parë për satelitë

13:50 | 04/03/202013:500

Një miliarder kinez ka njoftuar se do të nisë projektin e parë të vendit për të ndërtuar një kompani për satelitë në mënyrë që të konkurojë me SpaceX nga Elon Musk

Li Shufu tha se satelitët e tij do t’i japin një avantazh në industrinë e makinave pa shofer dhe do të sigurojë sisteme më të sakta navigimi.

Li ka shtrirë perandorinë e tij përtej makinave duke eksploruar në hapjen e kompanive të tjera shkruan Internewscast

Geely ka investuar në ndërtimin e trenave supersonik duke përdorur teknologjinë e lartë. Duket se përpjekja për të shkuar në hapësirë është një tjetër ambicie personale e miliarderit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono