Komediani fiton raundin e parë të zgjedhjeve për President

schedule22:00 - 31 Mars, 2019

schedule 22:00 - 31 Mars, 2019

Volodimir Zelensky, një figurë e re politike në Ukrainë, fitoi raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë të dielën dhe do të përballet me Petro Poroshenkon më 21 Prill, sipas një sondazhi të dielën në daljen e qendrave të votimit.

Zelensky mori më shumë se 30% të votave kundër gati 18% për presidentin Poroshenko, pasuar nga ish-kryeministri Yulia Timoshko (14%), sipas sondazhit të kryer nga konsorciumi “Exit sondazhi kombëtar”, i cili ka bërë së bashku tre institute studimesh./abcnews.al