Kokoshka me mjaltë: Receta që fëmijët tuaj do të lëpijnë gishtat

schedule20:31 - 15 Shtator, 2021

schedule 20:31 - 15 Shtator, 2021

Kokoshkat janë një nga ushqimet e preferuara të fëmijëve. Po një version paksa i ndryshëm i bërë në shtëpi pak më i ëmbël? Provoni të bëni kokoshka me mjaltë për fëmijët tuaj!

Përbërësit që do t’ju nevojiten:

1/2 filxhan mjaltë

1/4 filxhan sheqer

2 lugë gjalpë

1/2 lugë çaji kanellë

5 gota kokoshka

Zbatimi:

Së pari përzieni mjaltin, sheqerin, 1 lugë gjalpë dhe kanellën në një tas të përshtatshëm për mikrovalë, mbulojeni me një kapak plastik dhe vendoseni në mikrovalë në temperaturën maksimale për 5-7 minuta. Shtoni kokoshkat e nxehta dhe përzieni me një lugë druri derisa të përzihen mirë. Gjalpë duart tuaja dhe formojnë topa të vogjël. I hani ato menjëherë!/abcnews.al