Klajda Gjosha: Festa e dështimit, mungesë respekti për vendin dhe qytetarët

schedule14:28 - 27 Qershor, 2018

schedule 14:28 - 27 Qershor, 2018

Ish-minsitrja e Integrimit, Klajda Gjosha, përmes një postimi në rrjetin social Facebook e ka quajtur mungesë respekti për vendin dhe qytetarët reagimin triumfues të qeverisë lidhur me raportin e Këshillit Europian mbi negociatat me Shqipërinë.

Shqipërisë nuk i janë çelur negociatat, përkundrazi ky do të jetë një vit i vështirë për plotësimin e 13 kushteve të vendosura, shkruan ish-minstrja Gjosha, sipas së cilës, është thuajse e pamundur që BE-ja të japë një vendim pozitiv në Qershor të 2019-s, kjo edhe pasi për herë të parë në histroinë e këtij procesi, Këshilli kërkon miratimin e vendimit të negociatave nga parlamentet e vendeve anëtarë, përpara se ai vetë të japë vendimin.

Një këmbanë alarmi e quan Gjosha pjesën në raport, ku Këshilli i kërkon komisionit një raport të posaçëm mbi çështjen e azilkërkuesve të ardhur nga Shqipëria./abcnews.al