Kievi e pranon, të paktën tre nga sulmet në Krime u bënë nga Ukraina

schedule17:16 - 17 Gusht, 2022

schedule 17:16 - 17 Gusht, 2022

Kievi ka pranuar se qëndron të paktën pas re shpërthimeve në Krime – në bazën ajrore Saki, një depo municioni në Maiske dhe një fushë ajrore në Gvardeyskoe.

Kjo është konfirmuar nga një raport i qeverisë ukrainasë që po qarkullon brenda vendit dhe është ndarë me CNN nga një zyrtar ukrainas.

Zyrtari kërkoi anonimitetin sepse nuk ishin të autorizuar të ndajnë informacionin me mediat.

Raporti e përshkruan bazën ajrore Saki si një humbje të rëndë, por të njëhershme për infrastrukturën ushtarake ruse në gadishull, me sulmet e mëvonshme si provë e aftësisë sistematike ushtarake të Ukrainës në shënjestrimin e Krimesë.

Baza ajrore u trondit nga shpërthimet më 9 gusht, të cilat shkatërruan të paktën shtatë avionë luftarakë rusë dhe vranë të paktën një person. Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet.

Një grup tjetër shpërthimesh u raportuan në Krime të martën – këtë herë në një depo municioni në Maiske dhe në një fushë ajrore në Gvardeyskoe. Zyrtarët rusë thanë se incidenti në Maiske ishte rezultat i sabotazhit, por ata nuk specifikuan llojin e sabotimit ose kush besonin se ishte përgjegjës. /abcnews.al