Këto janë ushqimet që nuk duhet t’i hani kurrë, sipas kardiologut

schedule22:06 - 27 Mars, 2023

schedule 22:06 - 27 Mars, 2023

Dr. Bhatt është një kardiolog i dalluar në Mount Sinai në Nju Jork, dhe ai dha mendimin e tij për disa preferenca në dietën tonë që ai nuk i zgjedh, madje shpjegon pse, si ekspert i shëndetit të zemrës.

“Këshilla më e mirë për një dietë të shëndetshme për zemrën është një dietë që është relativisht e ulët në kalori,” thotë ai, duke vënë në dukje se sëmundjet e zemrës janë vrasësi numër një në mbarë botën dhe në SHBA llogariten për afro 700,000 vdekje në vit.

Shumë proteina

Të vetëdijshëm për shëndetin shpesh ndjekin një dietë të pasur me proteina, veçanërisht ata që ushtrojnë.

Dr. Bhatt tha se për të rritur marrjen e proteinave, njerëzit mund të hanë mish të pasur me yndyra të ngopura, të cilat nga ana tjetër mund të rrisin lipoproteinën me densitet të ulët (LDL) ose kolesterolin e keq.

Kjo mund të grumbullohet në muret e enëve të gjakut dhe të shkaktojë probleme të tilla si sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Të hash shumë proteina mund të nënkuptojë gjithashtu neglizhencë të grupeve të tjera ushqimore, paralajmëroi ai.

Pije energjike

Është thënë shumë për efektin e pijeve energjike në shëndetin mendor dhe gjumin, por Dr Bhatt tha se efekti në zemër mund të jetë po aq i keq.

Pijet energjike më së miri shmangen për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të sheqerit dhe përbërësve që mund të rrisin presionin e gjakut ose të shkaktojnë aritmi, një gjendje në të cilën zemra rreh me një ritëm të parregullt ose jonormal.

“Duhet të jeni të kujdesshëm me pijet energjike dhe barishtet, suplementet ushqimore dhe gjëra të tilla, sepse ato mund të përmbajnë të gjitha llojet e substancave që mund të shkaktojnë aritmi ose çrregullime të ritmit të zemrës ose probleme të tjera shëndetësore.

Është më mirë t’i përmbahemi gjërave që janë vërtet ushqim të shëndetshëm dhe të vërtetë, jo ushqim të rremë.”

Ai shtoi: Përveç që kanë shumë kalori, ato ndonjëherë kanë sasi mjaft të larta të kafeinës ose substancave të tjera që mund të shkaktojnë ritme jonormale të zemrës.

Mish i kuq

“Gjëja më e keqe për shëndetin kardiovaskular është mishi i kuq”, tha Bhatt.

“Nuk ka dyshim se mishi i kuq rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit”.

Mishrat e përpunuar si salsiçet, proshuta dhe sallami janë të gjitha me kalori, yndyra të ngopura dhe kripë. Më shumë se gjysma e kalorive të proshutës vijnë nga yndyrat e ngopura, të cilat rritin kolesterolin e keq. Kjo mund ta vendosë dikë në një rrezik më të lartë për sulm në zemër ose goditje në tru.

Një studim i vitit 2020 sugjeroi se ngrënia e vetëm katër fetave proshutë ishte e mjaftueshme për të rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

“Mishi i kuq duket të jetë veçanërisht i keq përsa i përket reagimeve që shkakton në zorrë ose në sistemin tretës. Veçanërisht mishrat e përpunuar, të cilët shkaktojnë reaksione të mëtejshme kimike dhe krijojnë substanca të dëmshme për shëndetin kardiovaskular, veçanërisht kur ndërveprojnë me organizmat e tjerë, bakteret që jetojnë në traktin tonë tretës”.

Megjithatë, mishi i kuq është plot me hekur, zink dhe lëndë të tjera ushqyese. Shumë studime të kaluara kanë treguar se heqja e plotë e mishit të kuq mund të jetë e dëmshme, pasi mund të shkaktojë mangësi të lëndëve ushqyese.

Alkooli

“Dëshmitë tregojnë se pirja e alkoolit, madje edhe deri në një pije në ditë, rrit rrezikun e zhvillimit të ritmit të zemrës ose problemit të aritmisë të njohur si fibrilacion atrial”.

“Provat shkencore tregojnë rreziqet kardiovaskulare nga pirja e alkoolit, jo përfitimet. Sigurisht, nëse dikush pi shumë gota verë ose uiski ose kanaçe birrë, kjo mund të rrisë rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe, në sasi të mëdha, të dështimit të zemrës”.

Fast Food

Ushqimi i shpejtë është i dëmshëm për zemrën. “Shumica e ushqimeve të shpejta janë bërë për të qenë të shijshëm, dhe kjo do të thotë shumë kripë, shumë sheqer. Kjo kripë e tepërt mund të kontribuojë në presionin e lartë të gjakut”.

“Ndonjëherë edhe kur mjeku jep ilaçe dhe ilaçi duket se nuk funksionon, kjo nuk është për shkak se ilaçi nuk funksionon, është sepse ka aq shumë kripë në trupin e një personi sa që ilaçi nuk është në gjendje të kryej funksionin e tij.”

“Ushqimet e skuqura janë gjithashtu të pashëndetshme dhe kanë tendencë të jenë gjithashtu të larta në kalori”.

Ëmbëlsirë

Sheqeri shtesë është një tjetër gjë që duhet shmangur, “sidomos sheqernat e thjeshta, sheqeri i bardhë, të cilët janë shumë të përhapur në ushqime si ëmbëlsira dhe biskota, por edhe në shumë bukë”.

“Karbohidratet e thjeshta, si për shembull nga mielli i bardhë, janë përgjithësisht llojet e ushqimeve që rrisin rrezikun e diabetit dhe obezitetit, të cilët janë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës”.

Marrja e tepërt e sheqerit mund të shkaktojë rritje të depozitimit të yndyrës në trup, veçanërisht brenda mëlçisë dhe rreth organeve të brendshme. Me kalimin e kohës, trupi mund të bëhet rezistent ndaj veprimit të insulinës dhe pankreasi duhet të prodhojë më shumë insulinë për të mbajtur nivelet normale të glukozës në gjak.

Vaj kokosi

Pavarësisht se u përshëndet si ushqimi më i mirë shëndetësor në fund të viteve 2010, provat kanë filluar të shtohen se vaji i kokosit nuk është aq i mirë për zemrën tuaj, sipas Dr. Bhatt.

Vaji i kokosit përmban shumë yndyra të ngopura, të cilat mund të shkaktojnë grumbullimin e kolesterolit në enët e gjakut.

“Unë nuk do të gatuaj shumë me vaj kokosi,” tha për Daily Mail.

Vaji i kokosit është “mjaft i lartë në yndyrë”, tha ai. “Mund të ketë përfitime shëndetësore nga kokosi, por është i rrezikshëm.” /abcnews.al