Këta janë anëtarët e familjes mbretërore që paguajnë qiranë për banesën e tyre

schedule08:15 - 4 Shkurt, 2023

schedule 08:15 - 4 Shkurt, 2023

Nëse do të kishim në mendje dikë që paguan qiranë, sigurisht që nuk do të ishte një anëtar i familjes mbretërore britanike! Megjithatë, disa nga anëtarët e saj paguajnë çdo muaj për shtëpinë e tyre!

Herë pas here, të gjithë jemi të magjepsur nga rezidencat mbresëlënëse të familjes mbretërore, dhomat e jetesës luksoze dhe kuzhinat private, por a e keni imagjinuar ndonjëherë që disa anëtarë mbretërorë paguajnë qira për pronat e tyre?

Nga pasuria e Princit Edward dhe Sophie Wessex me 120 dhoma në Bagshot Park deri te shtëpia e Princit Harry dhe Meghan Markle në Mbretërinë e Bashkuar Frogmore Cottage, ne kemi zbuluar se cilët nga anëtarët tanë të familjes mbretërore duhet të kontribuojnë financiarisht për qëndrimin e tyre…

A paguajnë qiranë Princi Eduard dhe Kontesha Sophie?

Princi Edward dhe Sophie i Wessex u zhvendosën në Bagshot Park pas dasmës së tyre në 1999 dhe paguajnë rregullisht qiranë për pronën. Në veçanti, familja jep 90,000 paund në vit.

Ashtu si Princi Eduard, vëllai i tij Andrew paguan qiranë për shtëpinë e tij mbretërore, Royal Lodge. Ai pagoi një shumë të madhe prej 1 milion £ për ta mbyllur atë për disa vite qëndrimi.

Anëtarë të tjerë që paguajnë qira përfshijnë Princesha Eugenie dhe Princesha Beatrice, si dhe babai i tyre Duka i Jorkut.

Për një kohë, Eugenia jetoi në shtëpinë e Princit Harry dhe Meghan Markle në Frogmore Cottage në Mbretërinë e Bashkuar, ku Duka dhe Dukesha e Sussex paguanin qiranë, por sigurisht që nuk do t’i kërkonin Eugenia-s të ndihmonte.

Lista e shtëpive mbretërore më të shtrenjta. Sa do të kushtonin me qira?

Buckingham Palace çuditërisht zë vendin e parë, me një kosto të vlerësuar prej 2.5 milionë dollarë në muaj! Sigurisht, kur Mbreti Charles të zhvendoset atje përgjithmonë, ai nuk do të duhet të paguajë.

I gjithë pallati i Saint James vlerësohet të kushtojë 1.7 milionë dollarë në muaj dhe Kështjella Windsor do të kushtojë 1.3 milionë dollarë në muaj.

Në fund të listës, pa thënë se do të ishte e përballueshme, kemi Frogmore Cottage e cila tani do të marrësh me qira për mbi 17,000 £ në muaj, por edhe vilë piktoreske Nottingham për mbi 7,000 £ në muaj./abcnews.al