Kasper Schmeichel në historinë e Premier League, barazon rekordin e babait

schedule12:19 - 29 Dhjetor, 2020

schedule 12:19 - 29 Dhjetor, 2020

Ndeshja e djeshme përballë Crystal Palace ishte speciale për Kasper Schmeichel. Gardiani i Leicester City zbriti për herë të 398-të në fushë, duke barazuar numrin e rekordit që mbahej nga një portier danez në Premier League.

Ky rekord mbahej pikërisht nga babai i tij, Peter Schmeichel, i cili ka luajtur për plot 398 ndeshje për Manchester United. Djali i tij sigurisht që do të vendosë një rekord të ri, edhe pse me një klub më modest siç është Leicester City.

Megjithatë, kjo nuk e ka penguar aspak 34-vjeçari për të fituar titullin e Premier League në vitin 2016, titull që e ka arritur dhe babi i tij me “Djajtë e Kuq”. Kasper ka dhe dy vite të tjera kontratë me “Dhelprat” dhe deri atëherë rekordi do të do të ketë një tjetër shifër. /abcnews.al