Ka lindur perëndia “Rama”, cili është qyteti indian i larë në dritën e 900,000 llambave të naftës

schedule10:40 - 5 Nëntor, 2021

schedule 10:40 - 5 Nëntor, 2021

Qyteti indian i Ayodhya theu rekordin e tyre botëror në festivalin hindu të dritës.

Ayodhya mbajti rekordin botëror të Guinness për të tretin vit duke ndezur 900,000 llamba vaji dhe duke i mbajtur ato të ndezura për të paktën 45 minuta si pjesë e festimeve të Diwali.

Qyteti i tempullit kishte mposhtur më parë rekordin e tij, kur në vitin 2020 ndezi 606,569 llamba vaji, shkruan euroneës.com

Mijëra vullnetarë ndezën llambat, të quajtura ‘diyas’, përgjatë bregut të lumit Saryu të qytetit, nëpër korsi dhe jashtë shtëpive, “duke larë” qytetin me dritën e bukur të llambave.

Çfarë është Diwali?

Diwali është një festë e dritës e festuar nga hindutë, sikët, xhainët dhe disa budistë.

Ayodhya është vendi ku hindusët besojnë se perëndia “Rama” ka lindur dhe kështu në këtë pjesë të Indisë Diëali është gjithashtu një festë e ditës kur Zoti Rama u kthye në qytet pas një mërgimi 14-vjeçar.

Përfaqësuesit nga Guinness World Records i dhanë Yogi Adityanath, zyrtarit më të lartë të zgjedhur të shtetit, me një certifikatë pas monitorimit të ceremonisë me kamera të montuara në dron.l.k/abcnews.al