Jeruzalemi kryeqytet/Përplasjet e para të dhunshme në rripin e Gazës

schedule13:26 - 7 Dhjetor, 2017

schedule 13:26 - 7 Dhjetor, 2017

Pas vendimi të Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të shtetit hebre, tre protestues palestinezë mbetën të plagosur nga ushtarët izraelitë, kur manifestimi ku merrnin pjesë, mbërriti deri në kufijtë e vendosur në rripin e Gazës me Izraelin.

Lajmi është konfirmuar nga mediat vendase.

Protesta po mbahen, dhe në qytetet palestineze të Cisjordanisë./abcnews.al