Jepnin para me fajde, të arrestuarit dalin para gjykatës

schedule09:59 - 16 Mars, 2019

schedule 09:59 - 16 Mars, 2019

12 të arrestuarit e operacionit “Maranaj” që zbuloi një skemë fajdesh në Shkodër, janë dërguar sot në Gjykatë për rivlerësimin e masës së sigurisë. Të gjithë kanë mohuar akuzat dhe do kërkojnë në gjykatë që të lirohen.

Ata u arrestuan nga policia pasi akuzohen se ushtronin veprimtari të paligjshme të dhënies së parave hua me një përqindje që varionte nga 3-20% siç bën të ditur prokuroria e Shkodrës.

Nëse nuk kthehej shuma e huasë, personat e përfshirë në skemë sekuestronin makinat dhe pronat e personave që kishin marrë huan. Nga ky operacion u sekuestruan, toka, dyqane dhe 500 mijë euro./abcnews.al