Jep dorëheqjen 5 ditë pas emërimit ministri i parë me ngjyrë në Brazil: Gënjeu në CV

schedule10:21 - 2 Korrik, 2020

schedule 10:21 - 2 Korrik, 2020

Vetëm pesë ditë pasi u emërua dhe para se të betohej si ministër, Carlos Alberto Decotelli dha dorëheqjen pasi ai gënjeu për të dhënat e tij akademike në CV.

Decotelli kishte pohuar se ai kishte një diplomë master në fondacionin Getulio Vargas të Brazilit, një doktoraturë nga Universiteti Rosario i Argjentinës dhe një post-doktoraturë nga Universiteti Wuppertal i Gjermanisë. Por këto pretendime u hodhën poshtë brenda 5 ditëve nga emërimi i tij.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro kishte lavdëruar arritjet akademike të Decotelli kur ai njoftoi emërimin e tij të enjten. Sidoqoftë, të premten, rektori i Universitetit Rosario tha se Decotelli nuk kishte marrë një doktoraturë atje dhe nuk e kishte mbrojtur kurrë tezën e tij. Të hënën, ministri shpjegoi se juria e universitetit i kishte kërkuar atij të bënte ndryshime në tezën e tij, por ai i kishte thënë se duhej të kthehej në Brazil.

Universiteti Wuppertal tha në një deklaratë se Decotelli nuk kishte marrë asnjë titull akademik. Ai gjithashtu u akuzua për plagjiaturë në tezën e masterit, të cilën ai e mohoi./abcnews.al