“Jemi më afër nga sa mendoni”, sulm me raketa pranë ambasadës së SHBA-së në Irak

08:10 | 16/02/202008:100

Pranës Ambasadës së SHBA-së në Bagdad, mëngjesin e ditës së sotme është goditur me disa raketa.

Sipas policisë amerikane, fillimisht nuk është kuptuar se ku kishte ndodhur sulmi pasi sirenat po binin në të gjithë kompleksin e ambasadës.

Nga sulmi raportohet se nuk ka pasur viktima, por vetëm dëme materiale.

Ende nuk dihen arsyet e sulmit, por sipas SHBA-ve mund të jetë kryer nga një grup ushtarak i ndërfutur në forcat e sigurisë shtetërore në Irak.

Sulmi ndaj ambasadës erdhi menjëherë pasi një eksponent i grupit të quajtur Hashed al-Shaabi lajmëroi një numërim mbrapsht për dëbimin e forcave amerikane nga vendi.

Ai postoi një fotot në “Twitter” me një makinë amerikane duke thënë: “Jemi më afër nga sa mendoni.”

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono