Jahti rus i bllokuar në Sardenjë zhduket në mënyrë misterioze

schedule11:53 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 11:53 - 7 Dhjetor, 2022

Jahti 22 metra Aldabra, në pronësi të oligarkut rus Dmitry Mazepin, i ankoruar në portin e Olbias dhe i bllokuar nga autoritetet italiane së bashku me vilën luksoze Rocky Ram, në Costa Smeralda, të cilën manjati i afërt me Putinin e kishte blerë nga Carlo. De Benedetti, ishte zhdukur në mënyrë misterioze këtë verë.

Financuesit e grupit Olbia, të drejtuar nga kapiten Carlo Lazzari, pas disa muajsh hetime të shumta ndërkombëtare, konstatuan se Aldabra u largua ilegalisht nga Italia dhe bëri një ndalesë në Tunizi, duke kaluar nga porti i Bizerte.

Ka qenë kapiteni italian i anijes që e ka detyruar të kalojë kufijtë kombëtarë, duke shkelur bllokimin e aseteve të urdhëruara në pronat e Mazepinit.

Tashmë nuk dihet vendndodhja e super jahtit, por ditët e fundit financierët njoftuan gjoba shumë të rënda administrative për kapitenin, kompaninë pronare të varkave dhe vetë Mazepin. Gjoba mund të arrijë deri në 500 mijë euro, shuma e saj do të vendoset nga Komisioni i Sigurisë Financiare. /abcnews.al