Ish-zyrtari rus: Rusia duhet të ‘përfitojë’ nga kriza e tërmetit në Turqi dhe të pushtojë Stambollin

schedule12:43 - 18 Mars, 2023

schedule 12:43 - 18 Mars, 2023

Rusia duhet të “përfitojë” nga kriza në Turqi e shkaktuar nga tërmeti i fundit dhe të aneksojë disa nga territoret e saj, ka thënë ish politikani rus Semyon Bagdasarov.

Bagdasarov ka folur për situatën e vështirë në Turqi.

“Rusët duhet të vendosin forca të caktuara në Turqi, tha  Bagdasarov dhe t’i kthejë Rusisë Kostandinopojën (tani të njohur si Stamboll), duke shtuar se qyteti “historikisht na përket neve”.

“Le të përfitojmë nga kjo, ata kanë krizë. Falë Zotit ata kanë një krizë. Kriza duhet të përfundojë me shembjen e Turqisë dhe aneksimin e këtyre territoreve për ne,” tha ai.

/abcnews.al