Ish-presidenti brazilian gjobitet me rreth 10 mijë euro

schedule09:05 - 26 Maj, 2023

schedule 09:05 - 26 Maj, 2023

Një gjykatë në Sao Paulo la të enjten në fuqi dënimin e ish-presidentit brazilian të ekstremit të djathtë Jaich Bolsonaro, i cili ishte paditur për sulmet e tij të vazhdueshme ndaj gazetarëve gjatë mandatit të tij (2019-2022).

Gjykata konfirmoi një vendim të shkallës së parë të qershorit 2022, i cili shfajësoi Unionin e Gazetarëve Profesionistë të Shtetit të São Paulo (SJPSP).

SJPSP kishte ndërmarrë veprime ligjore kundër Bolsonaro për “sulmet e tij të përsëritura” ndaj gazetarëve, për të cilat tha se përbënin “ngacmim moral sistematik” kundër “të gjithë” profesionistëve të medias.

Megjithatë, gjykata e Apelit përgjysmoi dëmin dhe interesin që ish-presidenti ishte urdhëruar të paguante, në 50,000 reale (9,250 euro), në vend të 100,000 që ishte dhënë në shkallën e parë.

“Kjo fitore është një hap i madh për të gjithë profesionin e gazetarëve, pasi gjatë mandatit të Jaich Bolsonaro ka pësuar sulme të përsëritura”, theksoi kjo shoqatë e redaktorëve të shtetit të São Paulo.

Kur ishte në pushtet, zoti Bolsonaro akuzoi pamëshirshëm shtypin për përhapjen e lajmeve të rreme për mjedisin e tij për ta dëmtuar atë.

Ai kishte pasur sukses në mënyrë të përsëritur kundër mediave dhe gazetarëve- veçanërisht grave. Avokatët e ish-presidentit argumentuan gjatë procesit se klienti i tyre nuk punon kundër profesionit në tërësi, por kundër individëve të veçantë.

/abcnews.al