INTERVISTA/ Serbët e veriut nuk mbështesin ndarjen e Kosovës: Flet shqiptarja që punon prej 7 vitesh me ta

20:20 | 04/03/202020:200

Rreze Duli është një shqiptare e ngarkuar nga Bashkimit Europian për të punuar me komunat serbe në veri të Kosovës.

Si drejtoreshë e Agjencisë për Zhvillim Rajonal për veriun, Duli punon prej shtatë vitesh me serbët e kësaj zone, cilët mendojnë ndryshe nga Beogradi sa i përket korrigjimit të kufijve të Kosovës.

Në një intervistë për emisionin “Ballkan” në Abc News, Duli tregon se sërbet, ashtu si shqiptarët kanë të njëjtat “halle” si shqiptarët, siç janë punësimi apo problematikat e tjera me natyrë ekonomike.

Për më tepër, ndiqni intervistën e plotë, dhënë për gazetaren Linda Karadaku:

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono