Infektohet nga koronavirusi një 4-vjeçare, gjithsej katër minoren të prekur në Itali

10:04 | 26/02/202010:040

Në Itali ditën e sotme është shënuar edhe rasti më i fundit i të infektuarit nga Koronavirusi, dhe bëhet fjalë për një fëmijë 4-vjeçare.

E mitura 4-vjeçare që është prekur nga virusi vdekjeprurës është nga zona  e Castiglione d’Adda. Një vend shumë afër shpërthimit të virusit, në Lombardi.

Janë katër minoren që kanë rezultuar pozitivë nga koronavirusi në Lombardi.

Konfirmimi vjen nga këshilltari rajonal i shëndetit, Giulio Gallera, sipas së cilit bëhet fjalë për vajzën 4 vjeçare, dy fëmijë 10 vjeçar dhe një djalë 15 vjeç.

Të katër, dy prej të cilëve janë në spital, një në San Matteo të Pavia dhe një në spitalin e provincës së Bergamo.

Deri tani janë më shumë se 350 raste të infektuara mes të cilëve 11 të vdekur nga koronavirusi në 9 rajonë të Italisë.

259 raste (mes të cilëve 4 fëmijë) me 9 viktima në Lombardi, 58 raste me 2 të vdekur në Veneto, 26 raste në Emilia Romagna, 3 në Piemonte, Lazio dhe Siçili, 2 në Toskana dhe Liguria, 1 në Alto Adige.

Pritet konfirmimi për një rast pozitiv edhe në Marche. Ministri Azzolina ka garantuar që “nuk ka rrezik që nxënësit dhe studentët të humbin vitin shkollor”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono