India goditet nga cikloni “Mandous”, 4 të vdekur dhe qindra shtëpi të shkatërruara

schedule16:04 - 10 Dhjetor, 2022

schedule 16:04 - 10 Dhjetor, 2022

Një stuhi ciklonike vrau të paktën 4 persona në shtetin jugor indian të Tamil Nadu të shtunën, tha zyrtari më i lartë i shtetit. Shiu i dendur dhe erërat e forta goditën disa rrethe duke dëmtuar pronat dhe duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike.

Cilkoni Mandous, i cili goditi vendin natën e së premtes, dëmtoi 185 shtëpi dhe kasolle, u tha gazetarëve kryeministri i Tamil Nadu, Mk Stalin.

Stuhia shkuli 400 pemë në qytet. Më shumë se 9 mijë persona u zhvendosën në 201 kampe ndihmash, tha Stalini.

“Ne jemi ende duke vlerësuar dëmet”, u tha ai njerëzve, teksa vizitoi disa nga zonat e prekura./Abcnews.al/