I rrëmbeu i ati, gjenden në Portugali dy fëmijët shqiptarë, arrestohet babai

schedule20:06 - 24 Gusht, 2021

schedule 20:06 - 24 Gusht, 2021

Pas disa muajsh janë gjetur dy fëmijët shqiptarë që u zhdukën në Gjermani së bashku me babain e tyre. I ati i dy fëmijëve është arrestuar në Portugali. Fëmijët janë gjetur në gjendje të mirë shëndetësore. Mediat portugeze raportojnë se së bashku me ta ishte edhe një grua që mendohet të jetë partnerja e babait të tyre.

Konkretisht, babai i të miturve është arrestuar në Caldas da Rainha, 90 kilometra larg Lisbonës, ku mbërriti më 19 qershor me një fluturim nga Tenerife në Madrid dhe prej andej në kryeqytetin portugez.

Kristian dhe Amantia Toska u zhdukën nga Gjermania janarin e kaluar me babanë e tyre, por nëna e tyre nuk raportoi se çfarë ndodhi që në fillim, sepse ai i kërcënoi se do t’i vriste. “Nëse shkon në polici, unë do të të vras ​​ty, familjen tënde dhe fëmijët,” e kërcënonte atë bashkëshorti.

Informacioni i fundit tregoi se babai ishte në Tenerife me fëmijët dhe një grua dhe u pa ditët e fundit në ishull, por ai mbërriti në Portugali më 19 qershor, më shumë se dy muaj më parë.

Babai i të miturve u thirr në gjykatën e Tenerife më 1 qershor dhe nuk u paraqit, për të cilën u deklarua në mungesë.

Babai deklaroi se ai do t’i kthente fëmijët dhe gjykata i dha atij 10 ditë për t’i dorëzuar, duke lëshuar një urdhër që ndalonte të miturit të largoheshin. Megjithatë, ai nuk e bëri këtë dhe autoritetet lëshuan një urdhër kontrolli dhe arrestimi.

Së fundi, ai është arrestuar në perëndim të Portugalisë, rreth 90 kilometra larg Lisbonës. Tani autoritetet portugeze kanë 10 ditë kohë për të verifikuar që krimet e parashikuara në urdhër -arrestin ekzistojnë dhe pasi ta kenë bërë, ata do t’ia dorëzojnë Policisë Spanjolle në kufi me Badajoz. g.v/abcnews.al