I riu që i ndali transmetimin Vuçiç: Shkova në shtrat me një buzëqeshje të madhe në fytyrë

schedule16:28 - 2 Dhjetor, 2021

schedule 16:28 - 2 Dhjetor, 2021

Ekrani i Radio Televizionit të Serbisë u errësua për pak kohë pasditen e djeshme, pikërisht në orën 18:21, gjatë fjalimit të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

Transmetimi u ndal nga një i ri nga Beogradi, mëson gazeta Nova, e cila e ka intervistuar atë. Në kushte anonimiteti, ai tregoi se si vendosi që ta ndërpriste transmetimin, duke i hequr kabllot në furgonin e televizionit, transmeton Gazeta Express.

Unë e shikoj rrjetin, të gjithë shkruajnë se si Kabadaiu i Lartë ka përsëri konferencë të jashtëzakonshme, në të cilën do t’ua lajë trurin përsëri njerëzve në të gjithë Serbinë. Mendoj se si shumica e miqve të mi nuk shikojnë më televizor dhe nuk i ndjekin lajmet, sepse fjalë për fjalë u rriten flokët në kokë me përmendjen e bosit të mafias dhe sa të gjithë jemi të lodhur nga përmbytja i tij. E kuptoj që Presidenca është në rrugën time dhe mu kujtua që mund t’i tërhiqja kabllot te furgoni i reportazhit Pink si një gjysmë viti më parë kur isha përsëri në vendin e duhur në kohën e duhur. Ishte fjalë për fjalë në kokën time, ishte një moment i mirë për t’i mërzitur të paktën pak, për t’i shpaguar sadopak për të gjitha torturat të cilave i ekspozohemi çdo ditë”, tha ai.

Më pas, ai tha se i nxori kabllot në automjetin e TV Pink dhe në furgonin e RTS-së, për ta vazhduar rrugën si të mos kishte ndodhur asgjë. Ai tha se ky veprim e bëri të ndjehej shumë mirë.

“Dhe shikoni mrekullitë dhe lumturinë time, dy furgona këtë herë ishin në skenë, pranë Pink-ut, ishte edhe vetura e Radio Televizionit tonë të dashur të pushtuar dhe praktikisht të privatizuar të Serbisë. Fillimisht iu afrova automjetit të Pink-ut, nxora kabllon dhe e hodha sa më larg automjetit, më pas iu afrova furgonit të RTS-së dhe bëra të njëjtën gjë, u ktheva dhe vazhdova rrugën sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Vetëm pas rreth një ore pashë përmasat e vetë aktit dhe më duhet ta pranoj se për shkak të kësaj, ndryshe nga gjysmakët dhe mashtruesit e SNS-së, shkova në shtrat me një buzëqeshje të madhe në fytyrë”, tha ai./Express