I mituri shqiptar arrestohet në Itali, ishte kthyer në “profesionist” të grabitjeve, si iu arratis policisë

schedule11:00 - 5 Tetor, 2022

schedule 11:00 - 5 Tetor, 2022

Një 17-vjeçar shqiptar ka rënë në prangat e policisë në Firence, pasi dyshohet për grabitje dhe sulme të ndodhura gjatë verës së kaluar..

I mituri ishte identifikuar më parë dhe ishte dërguar në strehimore, por ia doli të arratisej dhe të vijonte me veprat e jashtëligjshme.

Ndaj tij ka akuza për episode të krimeve të vogla që janë materializuar në katër muajt e fundit në të gjithë qytetin, duke filluar nga 11 qershori i kaluar. Sipas raportimeve të mediave lokale, atë mbrëmje shqiptari hyri në një lokal tregtar në qendrën historike dhe sulmoi pronarin me një shishe qelqi. Ai mori portofolin e tij, që mbante rreth 300 euro, si dhe dokumente personale dhe karta pagese. Me këtë të fundit i riu kishte blerë 54 euro cigare dhe më pas ishte larguar. Kjo nuk është e gjitha, sepse gushtin e kaluar ai mori pjesë me të rinj të tjerë nga Evropa Lindore në rrahjen brutale të një turisti francez: së bashku me bashkëpunëtorët e tij, ai rrahu egërsisht turistin për t’i vjedhur iPhone dhe portofolin e tij.

Me atë rast, megjithatë, ai u identifikua nga policia disa orë pas ngjarjeve dhe gjithashtu për shkak të moshës së tij, fillimisht u transferua në një qendër lokale pritjeje. Një marrëveshje që shqiptarit nuk do t’i kishte pëlqyer aspak, deri në atë pikë sa të vendoste të ikte pas disa ditësh. Dhe kjo nuk është e gjitha, pasi pas arratisjes ai rifilloi grabitjet më 13 gushtin e kaluar, duke e përqendruar vëmendjen e tij në një transfertë parash në Piazza del Mercato Centrale.

I mituri mori me dhunë rreth 800 euro cash që mbaheshin në arkë. Për këtë arsye ai do të duhet të përgjigjet edhe për vjedhje të rëndë, ndonëse ky ka qenë veprimi i tij i fundit kriminal deri më sot. Pasi u arrestua, ai u transferua në institucionin penal për të miturit në Firence. /abcnews.al