I ftohti mbërthen SHBA-në, temperaturat arrijnë në -45 gardë, 38 viktima

schedule07:40 - 26 Dhjetor, 2022

schedule 07:40 - 26 Dhjetor, 2022

Të paktën 38 persona kanë vdekur pas ngrirjes së rëndë të Arktikut që vazhdon të godasë SHBA-në dhe Kanadanë.

Zyrtarët thonë se 34 njerëz vdiqën në të gjithë SHBA, ndërsa zona më e goditur është Buffalo, në qytetin e Nju Jorkut.

Katër viktima u shënuan në Kanada kur një autobus u përmbys në një rrugë me akull pranë qytetit Merritt, në provincën perëndimore të British Columbia.

Shtrirja e stuhisë së dimrit ka qenë e paprecedentë, nga Kanadaja në jug dhe deri në Rio Grande.

Parashikuesit thonë se stuhia do të lehtësohet në ditët në vijim, por këshilla mbetet për të shmangur udhëtimet nëse nuk është thelbësore.

Stuhia ka bërë kërdi për ditë të tëra, por energjia është rivendosur në mënyrë të qëndrueshme pas ndërprerjeve të mëparshme.

Më pak se 200,000 klientë ishin pa energji elektrike që nga e diela pasdite, raporton Associated Press.

Mijëra fluturime janë anuluar, duke penguar shumë njerëz të arrijnë familjet e tyre në Krishtlindje.

Më shumë se 55 milionë amerikanë mbetën nën alarmin e të ftohtit dhe të erës të dielën.

Stuhia dimërore e “ciklonit të bombës”, e cila ndodh kur presioni atmosferik bie, duke shkaktuar borë të dendur dhe erëra, ka ndërprerë udhëtimin nëpër SHBA.

Guvernatorja e shtetit të Nju Jorkut, Kathy Hochul, me origjinë nga Buffalo, tha: “Kjo do të hyjë në histori si stuhia më shkatërruese e Buffalo.”

“Banorët ende përballen me një “situatë shumë të rrezikshme kërcënuese për jetën” dhe kushdo në zonë duhet të qëndrojë brenda”, tha ajo.

Dymbëdhjetë vdekje u konfirmuan në qarkun Erie, me disa viktima të gjetura të vdekura në makina ose brigje dëbore.

Vdekje të lidhura me stuhinë u raportuan gjithashtu në Vermont, Ohio, Missouri, Wisconsin, Kansas dhe Kolorado. Temperaturat në Florida të Jugut janë aq të ulëta, saqë iguanat ngrinë dhe ranë nga pemët.

Shteti perëndimor amerikan i Montana është më i godituri nga i ftohti, me temperatura që bien në -50F (-45C).

Në Kanada, provincat e Ontarios dhe Quebec po mbajnë peshën kryesore të stuhisë.

Në Quebec pothuajse 120,000 klientë ishin pa energji elektrike të dielën. Zyrtarët thonë se mund të duhen ditë që disa familje të kenë akses në energji./Abcnews.al/