“I ati i Dendias mbante në zyrë bustin e Skënderbeut”, gazetari tregon takimin në Korfuz

schedule16:16 - 22 Tetor, 2020

schedule 16:16 - 22 Tetor, 2020

Gazetari Nebil Çika me anë të një statusi në rrjetet soaciale, ka treguar një episod të jetës së tij, me protagonist babain e ministrit të jashtëm grek, Nikos Dendias.

Gazetari Çika tregon se Dendias është me origjinë shqiptare, dhe se këtë gjë e ka deklaruar edhe publikisht kur bashkë me një grup gazetarësh të tjerë “ishim të ftuar në Korfuz në 1994 kur Gjermania i dorëzonte Greqisë kryesimin e BE”.

Sipas gazetarit, të atit të Nikos Dendias i pëlqente të mbante në zyrën e tij, bustin e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut, dhe se origjinën e tij shqiptare e ka deklaruar gjatë një vizite me një grup gazetarësh, në Korfuz.

Postimi:

“Të paret e mi ishin luftëtarë te tij “ -Ç’farë më tha i ati i ministrit te jashtëm grek per Skënderbeun !

Këto dite ka qarkulluar në media një lajm për origjinën shqiptare të ministrit te jashtëm grek Nikos Dendias i cili vizito Shqipërinë , në të cilin jam përmendur edhe unë.

Është e vërtetë që e kam takuar disa herë të atin e tij.

Spiro Dede (Dendias) kur botoja e drejtoja gazetën “Saranda” në Sarandë .

Në fillim të viteve 1990 ishte biznesmen dhe kryetar i “Dhomës se Tregtisë ” së Korfuzit. Fliste shumë mirë shqip.

Jo vetëm nuk e mohonte por edhe e theksonte faktin që ishte nga Iliazi një fshat i Bashkisë Himarës , një fshat vetëm pak kilometra ne brendësi të Shqipërisë nga fshati im Borshi .

Të qenit “patriotë” , nga e njëjta zonë na e bënte më të lehtë komunikimin.

Origjinën e tij shqiptarë na e ka deklaruar edhe publikisht kur bashkë me një grup gazetarësh të tjerë ishim të ftuar në Korfuz në 1994 kur Gjermani i dorëzonte Greqisë kryesimin e BE.

Në axhendë kishim edhe një vizitë në dhomën e Tregtisë së Korfuzit ku na priti Spiro Dede . Në zyrën e vet mbante bustin e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbut.

 Më bëri përshtypje dhe e pyeta pak i habitur: Se pse mbante në një dhomë tregtie heroin kombëtar të vendit tim. E di që është një prijës e luftëtar i madh por për tregtar nuk e di të ketë qenë – e pyeta ,jo pa qëllim .

Përgjigja e Spiro Dedes më befasoi e me pëlqeu shumë :

“Për tre arsye e mbaj ne zyrë Skënderbeun. E para – ishte një gjeneral i madh! E dyta- luftoi kundër turqve! Dhe e treta, që është edhe restoja ime për ty, (mu drejtua mua )- është se të paret e mi ishin luftëtarë të tij .”

Që Nikos Dendias është me gjak shqiptari kjo nuk vihet në dyshim , por për të gjaku nuk duket se ka rendësi, rëndësi ka si ndjehet e për kë punon ai dhe është e sigurt që deri tani punon për Greqinë.

Qënia e tij gjenetikisht shqiptare nuk i sjell asnjë favor Shqipërisë. 50 % të gjakut, shqiptar, e ka edhe kryeministri Micotaqis . Marika, nëna e tij ishte nga familjet e njohura shqiptare ( arvanitase) të Athinës .

Por sa ai, 50 % shqiptar, e ka gjakun edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama . Gjaku ka rëndësinë e vete në veprimet e një njeriu por ne kemi parë se shumë herë gjëmën, si popull e komb, na e kanë bërë njerëz me gjak shqiptari.

Por me që lajmi u botua në kuadër të marrëdhënieve me Greqinë, ja vlen të kujtojmë se edhe Nepolon Zerva, që drejtoi gjenocidin ndaj çamëve, me gjak shqiptari ishte! Nebil Çika”.

n.d./abcnews.al