I akuzuar për spiunazh, Kina arreston një shtetas japonez

schedule11:55 - 27 Mars, 2023

schedule 11:55 - 27 Mars, 2023

Një japonez është arrestuar nga autoritetet kineze nën akuzën e spiunazhit. Burri punonte për kompaninë farmaceutike Astellas Pharma ndërsa mblidhte informacione për vendin e tij.

“Shtetasi japonez dyshohet se është përfshirë në aktivitete spiunazhi, në kundërshtim me kodin penal dhe legjislacionin anti-spiunazh të Republikës Popullore të Kinës “, tha zëdhënësja e ministrisë Mao Ning sot, ndërsa shtoi se Pekini ka informuar Ambasada japoneze.

Ambasada japoneze në Kinë u informua “këtë muaj se një japonez midis moshës 50 dhe 60 vjeç është arrestuar në Pekin për shkelje të ligjit”, tha zëdhënësi i qeverisë japoneze Hirokazu Matsuno.

Një përfaqësues i kompanisë farmaceutike japoneze Astellas Pharma konfirmoi se bëhet fjalë për një punonjës, por nuk pranoi të japë detaje të mëtejshme. Siç theksohet nga mediat japoneze, personi në fjalë ka dy dekada që punon në Kinë.

Agjencia e lajmeve Kyodo vuri në dukje se burri, një ish-ekzekutiv i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Japonisë në Kinë, u arrestua pak para kthimit të tij të planifikuar në Japoni.

“Kina është një vend që operon nën sundimin e ligjit. Qytetarët e huaj në Kinë duhet të respektojnë ligjet kineze. Ata që shkelin ligjin dhe kryejnë krime dhe kundërvajtje ndiqen penalisht”, theksoi Mao.

“Ka pasur shumë raste të ngjashme gjatë viteve të fundit që përfshijnë shtetas japonezë. Japonia duhet të disiplinojë më mirë qytetarët e saj, “shtoi ai.

Në tetor 2019, një profesor universiteti japonez u arrestua me akuza për spiunazh. Ai u lirua në nëntor.

Ndërsa në mars 2020, Ministria e Punëve të Jashtme kineze njoftoi se kishte arrestuar një shtetas kinez për spiunazh, i cili, sipas mediave japoneze, punonte në një universitet japonez.

/abcnews.al