Humb jetën nga kafshimi i hipopotamës

schedule10:16 - 13 Gusht, 2018

schedule 10:16 - 13 Gusht, 2018

Një turist kinez ka humbur jetën teksa po bënte fotografi, pasi u kafshua nga një hipopotamë. Ngjarja ndodhi në Kenia të Afrikës. Chang Ming Chuang 66 vjeç, u sulmua në të njëjtin vend ku një peshkatar kishte humbur jetën po nga sulmi i kafshës disa orë më parë.

Vëtëm këtë vit në zonën në fjalë pranë liqenit Naivasha janë vrarë 6 persona nga gjigandët barëngrënës. Sipas ekspertëve mjedisorë, revolta e hipopotamëve ndaj njerëzve është rritur për shkak të cënimit të territorit të tyre. Kjo zonë është e famshme për popullim nga hipopotamët, gjirafat dhe zebrat.

Sipas dëshmitarëve, turisti kinez u kafshua në gjoks pasi u afrua më shumë se ç’duhej për të bërë një fotografi. Tashmë turistët shprehen se ndjehen të rrezikuar dhe se kërkojnë mbrojtje më të fortë nga guidat e shërbimeve të jetës së egër në Kenia./abcnews.al