HRW, akuza ndaj presidentit brazilian: U përpoq të sabotonte masat anti-Covid

schedule08:58 - 14 Janar, 2021

schedule 08:58 - 14 Janar, 2021

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro “është përpjekur të sabotojë përpjekjet për të ngadalësuar përhapjen e Covid-19 në Brazil dhe ka ndjekur politika të tjera që minojnë të drejtat e njeriut”. Në këtë përfundim ka dalë një raport i Human Rights Watch.

Në raportin e botuar të mërkurën, organizata njoftoi se Bolsonaro minimizoi në mënyrë të përsëritur rreziqet nga koronavirusi duke e quajtur atë “një grip të vogël” dhe duke përhapur informacione mashtruese në lidhje me pandeminë.

Bolsonaro “refuzoi të merrte masa për të mbrojtur veten dhe njerëzit përreth tij; shpërndau informacione të rreme; dhe u përpoq të bllokonte shtetet nga imponimi i rregullave të distancimit shoqëror.

“Administrata e tij u përpoq të mbajë të dhëna rreth Covid-19 nga publiku. Ai pushoi nga detyra ministrin e tij të shëndetësisë për mbrojtjen e rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe ministri zëvendësues i shëndetësisë u largua në kundërshtim me avokatinë e presidentit për një ilaç të paprovuar për të trajtuar Covid-19, “thuhet më tej në raport.

Anna Livia Arida, drejtoreshë e asociuar në Brazil në Human Rights Watch, njohu rolin e institucioneve të tjera qeveritare të tilla si Gjykata e Lartë dhe Kongresi i Brazilit për të ndihmuar “bllokimin e shumë, edhe pse jo të të gjithave politikave anti-të drejtave të Bolsonaro”. ”

Përgjigja e qeverisë: Sipas CNN Brasil, Ministria e Grave, Familjes dhe të Drejtave të Njeriut të vendit lëshoi ​​një deklaratë të mërkurën duke argumentuar se raporti “injoron masat e marra nga qeveria për të mbrojtur të drejtat e njeriut gjatë pandemisë”.

Brazili ka numrin e tretë më të lartë të rasteve me Covid-19 në të gjithë botën, pas SHBA dhe Indisë. Që nga e mërkura, vendi ka raportuar 8,256,536 raste dhe 205,964 vdekje të lidhura me virusin. s.b/abcnews.al/.