Horror në qendrën tregtare në Ukrainë nga raketat ruse, të paktën 2 viktima dhe mbi 20 të plagosur

schedule18:03 - 27 Qershor, 2022

schedule 18:03 - 27 Qershor, 2022

Përshkallëzimi i rrezikshëm i agresionit rus është vërejtur orët e fundit, me Moskën duke lëshuar raketa që synojnë mijëra civilë.

Sulmi me raketë, në veçanti, goditi më shumë se 1000 banorë në një qendër tregtare në Kremenchuk, një qytet i madh industrial në Ukrainën qendrore.

Të paktën dy persona janë vrarë dhe 20 të plagosur deri më tani.

Lidhur me sulmin, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha për Telegram: ” Forcat ruse hodhën raketa në një qendër tregtare me më shumë se një mijë banorë. “Qendra tregtare është në flakë, ekipet e shpëtimit po luftojnë me flakët dhe numri i të vdekurve është i pallogaritshëm .”

Kryetari i bashkisë së qytetit Vitaly Meletsky në një postim në Facebook theksoi se një sulm me raketa ruse goditi një vend “plot me njerëz”, duke shkaktuar vdekje dhe lëndime.

Më herët, kreu ushtarak i Poltavas, Dmitry Lunin tha se trupat ruse qëlluan mbi Kremenchuk.

Shpërthime u dëgjuan edhe në Poltava, por aty nuk ka informacione për goditje me raketa.

Kremenchuk është një qytet me rreth 200,000 banorë, në këtë qytet ndodhet rafineria më e madhe e naftës në Ukrainë.

Më 18 qershor, tetë raketa u qëlluan në Kremenchuk. Askush nuk u lëndua nga bombardimet./abcnews.al/