Historia prekëse/ Kur ishte 2 vjeç, gjyshi e mbylli në jetimore, 48 vjet më vonë, ndodhi diçka e pabesueshme

schedule13:31 - 30 Qershor, 2022

schedule 13:31 - 30 Qershor, 2022

Në moshën 2-vjeçare, Kirk u dërguar në një jetimore vietnameze. Ai u rrit duke besuar se prindërit e tij biologjikë kishin vdekur në Luftën e Vietnamit. Por kjo nuk ndodhi. Për 48 vjet, Kirk nuk e kishte idenë se nëna e tij biologjike ishte ende gjallë. Thanka, 17 vjeçe mbeti shtatzënë gjatë Luftës së Vietnamit.

Babai i saj nuk e miratoi shtatzëninë e saj, kështu që ajo jo vetëm që nuk u martua, por babai i fëmijës ishte amerikan. Për të ky ishte një fakt i papranueshëm.

Menjëherë pas lindjes së nipit, babai i Thankas e ka larguar atë nga ajo. Babai biologjik i fëmijës, një ushtar amerikan, u transferua në një bazë tjetër ushtarake dhe nuk mësoi kurrë për shtatzëninë. Çifti në fund humbi çdo kontakt.

Thankai kaloi pothuajse pesë dekada duke shpresuar të ribashkohej me djalin e saj. Në vitin 2015, ajo u regjistrua në një faqe interneti të bazës së të dhënave të ADN-së me shpresën se djali i saj do të bënte të njëjtën gjë.

Ndërkohë, Kirk, tashmë i martuar me fëmijë ndjeu hezitim për të bërë një kërkim në internet. Por gruaja e tij e bindi që ta provonte.

Brenda disa ditësh pas dorëzimit të ADN-së së tij, Kirk mori një email nga një grua që i kërkonte ta telefononte. Në fillim ai besoi se gruaja kishte gabuar.

Shikoni më poshtë disa foto emocionuese nga moment ii ribashkimit nënë e bir pothuajse pas 50 vitesh:

/abcnews.al