Hapet sezoni turistik në Sazan dhe Karaburun

schedule16:02 - 5 Qershor, 2019

schedule 16:02 - 5 Qershor, 2019

Në çeljen e sezonit turistik të Sazanit dhe Karaburunit ku i pranishëm ishte ministri Blendi Klosi është inauguruar edhe investimi për anijet të cilat do të transportojnë turistët e huaj drejt këtyre destinacioneve. Klosi deklaroi se çdo investim i tillë është një orientim për turizmin.

Në 5 Qershor ditën ndërkombëtare të mjedisit, ministri i Turizmit Blendi Klosi mori pjesë në çeljen e sezonin turistik në Sazan dhe Karaburun. Këtë verë ka një rritje të kapaciteteve turistike si janë anijet të cilët do të lundrojnë drejt këtyre destionacioneve, tha Klosi.

“Për të hapur një destinacion këtë sezon turistik që është Sazani dhe Karaburuni, duke inauguruar një investim spektakolar të një anije private e cila do bëjë këtë pjesë të biznesit turistik të gjirit të Vlorës duke shënuar kështu një nga detyrat që kemi në kuadër të strategjisë së turizmit”, tha Klosi.

Ai  pranoi se për shkak të situatës politike janë anuluar edhe prenotime nga turistët, por janë në numër të ulët, pa ndikim të madh.

“Mendoj që jemi në një sezon, i cili po fillon shumë mirë dhe që do të realizojë padyshim shifrat e vitit 2018. Në qofë se do të kishim më shumë atmosferë pë zhvillimin e turizmit, ky sezon do ishte një spektakël i vërtetë”, tha Klosi.

Destinacionet më të kërkuara për verën e këtij viti nga turistët e ardhur nga Polonia, Rusia, Çekia, por dhe Bjellorusia janë Sazani dhe Karaburuni./ABC News Albania 24/7