Hahn: Çështja e emrit të Maqedonisë mund të zgjidhet brenda 15 ditësh

schedule10:57 - 25 Prill, 2018

schedule 10:57 - 25 Prill, 2018

Çështja e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë mund të zgjidhet brenda 15 ditësh. Kështu deklaroi komisioneri për zgjerim Johanes Hahn para Parlamentit Europian, por kryeministri maqedonas Zoran Zaev, tha se kaq pak ditë, janë të pamjaftueshme për një zgjidhje përfundimtare.

Komisioneri për zgjerim Johanes Hahn u shpreh optimist për sa i përket cështjes së emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë, duke theksuar se mund të jetë një marrëveshje përfundimtare Brenda 15 ditësh. Hahn foli para Komitetit për politikë të jashtme të Parlamentit Europian. Ai shtoi se Maqedonia ka tejkaluar krizën e thellë politike dhe ka shënuar progress në zbatimin e reformave dhe ruajtjen e marrëdhënieve ndërfqinjësore.

Por nga ana tjetër kryeministri I Maqedonisë Zoran Zaev nuk u shpreh me të njëjtin optimizëm të Hahn duke thënë se cështja e emrit nuk mund të zgjidhet për kaq pak kohë. Madje ai theksoi se Hahn, një mik i vendit, mund të ketë ndonjë iformacion më shumë rreth kësaj cështjeje, dhe nëse e ka duhet t’ia thotë dhe të tjerëve. Zaev përsëriti dhe njëherë se në momentin që cështja e emrit do të marrë një zgjdihje përfundimtare, atëherë Maqedonia do të marrë një datë të saktë për hapjen e negociatave si dhe ftesën për anëtarësimin në NATO.

Zaev këto komente i bëri në konferencën e përbashkët me ish sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Xhorxh Robertson, i cili tha se inkurajon palët në bisedime për zgjidhjen e cështjes së emrit e cila zgjat prej vitesh tashmë.

Robertson drejton delegacionin e lartë të ish diplomatëve të cilët në Shkup formuan të ashtuquajturin “Grupi i Ohrit” i cili ka për qëllim që nëpërmjet këshillave të ndihmojë Maqedoninë në rrugën drejt integrimit në NATO dhe BE. /abcnews.al